Sign in
19:16 16.06
Tournament Schedule Results Stadiums Teams Player stats History
16th Finals
Sporting Lisbon 4 -
 2 Everton
Hapoel Tel Aviv 0 -
 3 Rubin Kazan
Juventus 2 -
 1 Ajax
Valencia 3 -
 1 Club Brugge
Wolfsburg 6 -
 3 Villarreal
Austria Salzburg 2 -
 3 Standard
Werder Bremen 4 -
 2 Twente
Fenerbahce 2 -
 3 Lille
Anderlecht 5 -
 1 Athletic Club
Marseille 6 -
 2 FC Copenhagen
Roma 4 -
 6 Panathinaikos
Galatasaray 2 -
 3 Atletico Madrid
Shakhtar 2 -
 3 Fulham
Unirea Urziceni 1 -
 4 Liverpool
PSV 3 -
 3 Hamburger
Benfica 5 -
 1 Hertha Berlin
Group Stage
Play-off Round
Roma 10 -
 4 Kosice
Basel 8 -
 2 Bakı
Litex Lovech 1 -
 4 BATE
Hapoel Tel Aviv 3 -
 2 Teplice
PSV 2 -
 0 Bnei Yehuda
Toulouse 3 -
 2 Trabzonspor
Hamburger 8 -
 2 Guingamp
Heerenveen 1 -
 1 PAOK
Villarreal 9 -
 2 NAC Breda
Dynamo Moscow 1 -
 2 CSKA Sofia
Austria Vienna 5 -
 4 Met. Donetsk
Aston Villa 2 -
 2 Rapid Vienna
Metalist Kharkov 1 -
 2 Sturm Graz
St Patrick's Athletic 1 -
 5 FCSB
Liberec 3 -
 3 Din. Bucuresti
Qarabag Agdam 1 -
 3 Twente
Shakhtar 5 -
 0 Sivasspor
Crvena Zvezda 2 -
 4 Slavia Prague
AEK Athens 4 -
 2 Vaslui
Zilina 1 -
 3 Partizan
CFR Cluj 3 -
 2 Sarajevo
Club Brugge 1 -
 1 Lech Poznan
Hertha Berlin 4 -
 3 Brondby
Fenerbahce 4 -
 2 Sion
Levadia 1 -
 6 Galatasaray
Lille 6 -
 3 Genk
Elfsborg 1 -
 3 Lazio
Slovan Bratislava 1 -
 7 Ajax
Sparta Prague 3 -
 0 Maribor
Odense 2 -
 4 Genoa
Vorskla Poltava 2 -
 5 Benfica
Heart of Midlothian 2 -
 4 Dinamo Zagreb
Aktobe 3 -
 8 Werder Bremen
Sigma Olomouc 1 -
 5 Everton
Amkar 2 -
 3 Fulham
Valencia 7 -
 1 Stabaek
Zenit Petersburg 4 -
 5 Nacional da Madeira
Tromso 3 -
 4 Athletic Club
3rd Qualifying Round
Paços de Ferreira 0 -
 2 Bnei Yehuda
Crvena Zvezda 5 -
 4 Dinamo Tbilisi
Odense 7 -
 3 Rabotnicki
Sturm Graz 7 -
 1 Petrovac
Qarabag Agdam 3 -
 1 Honka
Galatasaray 10 -
 1 Maccabi Netanya
Lech Poznan 7 -
 3 Fredrikstad
Hapoel Tel Aviv 4 -
 2 IFK Goteborg
Interblock 0 -
 5 Met. Donetsk
PAOK 2 -
 2 Vålerenga
Slaven Belupo 1 -
 4 Tromso
Legia 3 -
 3 Brondby
Derry City 1 -
 2 CSKA Sofia
Fulham 6 -
 0 Vetra
APOP Kinyras 3 -
 4 Rapid Vienna
Austria Vienna 5 -
 3 Vojvodina
Liberec 3 -
 0 Vaduz
Hajduk Split 1 -
 2 Zilina
Motherwell 1 -
 6 FCSB
Omonia Nicosia 1 -
 3 Vaslui
NAC Breda 4 -
 1 Polonia Warszawa
Kosice 5 -
 1 Slavija Sarajevo
Hamburger 4 -
 1 Randers FC
Lahti 3 -
 4 Club Brugge
Sarajevo 3 -
 3 Helsingborg
Gent 2 -
 10 Roma
Cherno More 0 -
 2 PSV
Krylya Sovetov Samara 3 -
 3 St Patrick's Athletic
Sigma Olomouc 8 -
 1 Aberdeen
Lille 4 -
 0 Sloboda Užice
Honved 2 -
 6 Fenerbahce
Metalist Kharkov 4 -
 1 Rijeka
Basel 5 -
 3 KR Reykjavik
Young Boys 2 -
 2 Athletic Club
Elfsborg 4 -
 1 Braga
2nd Qualifying Round
Maccabi Netanya 3 -
 0 Sliema Wanderers
Rabotnicki 5 -
 3 Crusaders
Helsingborg 4 -
 3 Zestafoni
Gent 2 -
 2 Naftan
Slaven Belupo 12 -
 2 Milano
Dacia Chisinau 0 -
 3 Zilina
Motherwell 8 -
 2 Flamurtari
Bangor City 0 -
 3 Honka
Dinamo Tbilisi 4 -
 3 Liepājas Metalurgs
Tromso 4 -
 1 Dinamo Minsk
Kaunas 1 -
 1 Sloboda Užice
Paços de Ferreira 1 -
 0 Zimbru Chisinau
Partizan Minsk 1 -
 5 Met. Donetsk
Galatasaray 3 -
 1 Tobol
Derry City 2 -
 1 Skonto
Qarabag Agdam 1 -
 0 Rosenborg
Petrovac 4 -
 3 Anorthosis
Fram 1 -
 3 Sigma Olomouc
Haladas 0 -
 3 Elfsborg
Randers FC 2 -
 1 Suduva
HJK 2 -
 3 Vetra
Dinaburg 0 -
 5 Bnei Yehuda
Iskra Rybnitsa 0 -
 4 Cherno More
Široki Brijeg 2 -
 3 Sturm Graz
Vllaznia Shkoder 0 -
 8 Rapid Vienna
FC Santa Coloma 1 -
 7 Basel
HB Torshavn 1 -
 8 Omonia Nicosia
Slavija Sarajevo 3 -
 1 Aalborg
Újpest 1 -
 4 FCSB
Lahti 2 -
 1 Gorica
Metalurgi Rustavi 0 -
 4 Legia
Rijeka 3 -
 1 Differdange 03
Crvena Zvezda 5 -
 0 Rudar Velenje
Flora 2 -
 4 Brondby
Trnava 1 -
 2 Sarajevo
Polonia Warszawa 5 -
 0 Juvenes/Dogana
Vaduz 2 -
 1 Falkirk
Valletta 1 -
 2 St Patrick's Athletic
Syunik 0 -
 8 NAC Breda
Larissa 1 -
 3 KR Reykjavik
1st Qualifying Round
B36 0 -
 4 Metalurgi Rustavi
Kalju 1 -
 2 Dinaburg
Široki Brijeg 2 -
 1 Urartu
Bnei Yehuda 4 -
 0 Simurq
Partizan Minsk 3 -
 2 Sutjeska
Dinamo Tirana 3 -
 4 Lahti
Keflavík 2 -
 5 Valletta
Okzhetpes 2 -
 3 Zimbru Chisinau
Rudar Velenje 6 -
 1 Narva
Renova 2 -
 3 Dinamo Minsk
Vetra 6 -
 0 Grevenmacher
Irtysh Pavlodar 2 -
 2 Haladas
Kaerjeng 1 -
 7 Anorthosis
Birkirkara 0 -
 1 Slaven Belupo
Şamaxı 2 -
 5 Trnava
Linfield 0 -
 7 Randers FC
Rosenborg 6 -
 1 NSI
Vllaznia Shkoder 3 -
 2 Sligo Rovers
Polonia Warszawa 2 -
 1 Buducnost
Zestafoni 11 -
 1 Lisburn
Mika 2 -
 4 Helsingborg
TNS 2 -
 4 Fram
Llanelli Town 1 -
 3 Motherwell
  Top Scorers      
  11 4 6
  9 1 15
  8   10
  7   12
  7 3 13
  6    
  6   11
  6   17
  5    
  5   6
  5 1 8
  5   9
  Yellow cards          
  8 4 1   9
  7 3 1   5
  6 2 1   5
  6 2 1   6
  6 3   1 7
  6 3 1   8
  6 2 1   8
  6 3   1 9
  6 3   1 11
  5 2 1    
  5 2   1  
  5 2   1 2
UEFA Europa League

UEFA Europa League

Winner
Date02.07.2009 - 12.05.2010
Played477 of 477
Attendance49000