18:05 19.10
Tournament Schedule Results Teams Player stats News History
16th Finals
Valencia 3 -
 3 Dinamo Kiev
VfB Stuttgart 2 -
 4 Zenit Petersburg
Saint-Etienne 5 -
 2 Olympiakos Piraeus
CSKA Moscow 3 -
 1 Aston Villa
AC Milan 3 -
 3 Werder Bremen
Wolfsburg 1 -
 5 Paris SG
Hamburger 4 -
 0 NEC
Metalist Kharkov 3 -
 0 Sampdoria
Galatasaray 4 -
 3 Bordeaux
Deportivo La Coruña 1 -
 6 Aalborg
St. Liege 1 -
 4 Braga
Udinese 4 -
 3 Lech Poznan
Tottenham 1 -
 3 Shakhtar
Manchester City 4 -
 3 FC Copenhagen
Ajax 2 -
 1 Fiorentina
Twente 1 -
 1 Marseille
Group Stage
1st Round
St. Patrick 0 -
 2 Hertha Berlin
Schalke 5 -
 2 APOEL
Olympiakos Piraeus 7 -
 0 Nordsjaelland
FC Copenhagen 3 -
 2 Moscow
Aston Villa 4 -
 2 Litex Lovech
VfB Stuttgart 4 -
 3 Cherno More
CSKA Moscow 3 -
 1 Slaven Belupo
Saint-Etienne 4 -
 2 Hapoel Tel Aviv
Spartak Moscow 2 -
 1 Baník Ostrava
Vitória Guimarães 2 -
 4 Portsmouth
Rapid Bucuresti 1 -
 2 Wolfsburg
Manchester City 4 -
 2 Omonia Nicosia
Motherwell 0 -
 3 Nancy
Deportivo La Coruña 2 -
 2 Brann
Kalmar 2 -
 2 Feyenoord
Unirea Urziceni 0 -
 2 Hamburger
Vaslui 1 -
 1 Slavia Prague
Metalist Kharkov 4 -
 2 Besiktas
Lech Poznan 5 -
 4 Austria Vienna
Levski 1 -
 2 Zilina
Partizan 3 -
 1 ACS Poli Timişoara
Din. Bucuresti 0 -
 1 NEC
Paris SG 2 -
 1 Kayserispor
Club Brugge 4 -
 2 Young Boys
Galatasaray 6 -
 4 Bellinzona
Honka 0 -
 2 Santander
Zurich 1 -
 4 AC Milan
Austria Salzburg 0 -
 4 Sevilla
Kaunas 1 -
 7 Sampdoria
Sparta Prague 3 -
 3 Dinamo Zagreb
Rosenborg 5 -
 3 Brondby
Udinese 2 -
 2 Borussia Dortmund
Twente 2 -
 2 Rennes
Benfica 4 -
 3 Napoli
Ajax 6 -
 1 Borac
St. Liege 4 -
 3 Everton
Wisla 2 -
 3 Tottenham
Petrzalka 0 -
 6 Braga
Valencia 3 -
 1 Marítimo
Heerenveen 6 -
 3 Vitória Setúbal
Second qualifying round
Austria Vienna 2 -
 0 WIT Georgia
Vaslui 5 -
 1 Liepājas Metalurgs
Lok. Sofia 1 -
 2 Borac
Hapoel Tel Aviv 3 -
 0 Vojvodina
Viking 1 -
 2 Honka
Moscow 4 -
 1 Legia
Brondby 6 -
 0 Haka
Vasas 2 -
 6 VfB Stuttgart
Ironi Kiryat Shmona 1 -
 2 Litex Lovech
Crvena Zvezda 5 -
 5 APOEL
Austria Salzburg 4 -
 2 Suduva
Rosenborg 6 -
 2 Djurgården
Rennes 3 -
 2 Stabaek
St. Patrick 4 -
 3 Elfsborg
Debrecen 3 -
 7 Young Boys
Slaven Belupo 2 -
 1 Aris
Zilina 4 -
 2 Liberec
Bellinzona 4 -
 4 Dnipro
Kalmar 5 -
 2 Gent
Lillestrøm 3 -
 7 FC Copenhagen
Aston Villa 5 -
 2 Hafnarfjordur
Cherno More 3 -
 1 Netanya
Sturm Graz 2 -
 2 Zurich
Besiktas 6 -
 1 Široki Brijeg
Napoli 8 -
 0 Vllaznia Shkoder
Omonia Nicosia 3 -
 2 AEK Athens
Zrinjski 0 -
 3 Braga
Grasshoppers 0 -
 6 Lech Poznan
Hertha Berlin 3 -
 0 Interblock
Midtjylland 1 -
 1 Manchester City
Nordsjaelland 4 -
 2 Queen of the South
Hajduk Split 0 -
 2 Deportivo La Coruña
First qualifying round
Debrecen 2 -
 1 Shakhtar Karagandy
Bellinzona 4 -
 1 Ararat Yerevan
Austria Vienna 2 -
 1 Tobol
Zilina 3 -
 2 MTZ-Ripo
St. Patrick 3 -
 0 Olimps
Akraness 2 -
 4 Honka
Nordsjaelland 8 -
 0 TVMK
APOEL 1 -
 0 Pelister
Mogren 1 -
 4 Ironi Kiryat Shmona
Juvenes/Dogana 0 -
 5 Hapoel Tel Aviv
Lech Poznan 5 -
 1 Khazar Lankaran
AZAL 1 -
 2 Vojvodina
Viking 2 -
 1 Vetra
TNS 0 -
 2 Suduva
Milano 1 -
 4 Omonia Nicosia
Borac 4 -
 2 Dacia Chisinau
Flora 2 -
 2 Djurgården
Sant Julia 0 -
 9 Cherno More
Kalmar 10 -
 1 Racing FC Union Luxembourg
Zrinjski 5 -
 1 Vaduz
Slaven Belupo 8 -
 0 Marsaxlokk
Zestafoni 2 -
 3 Vasas
B36 0 -
 3 Brondby
Manchester City 4 -
 0 EB / Streymur
Partizani 1 -
 3 Široki Brijeg
Nistru Otaci 1 -
 8 Hertha Berlin
WIT Georgia 3 -
 2 Trnava
Vllaznia Shkoder 2 -
 1 Koper
Interblock 2 -
 1 Zeta
Banants 0 -
 10 Austria Salzburg
Midtjylland 10 -
 1 Bangor City
Gomel 1 -
 4 Legia
Liepājas Metalurgs 3 -
 1 Glentoran
FC Copenhagen 11 -
 0 Cliftonville
Haka 6 -
 2 Cork City
Birkirkara 0 -
 7 Hajduk Split
Grevenmacher 3 -
 8 Hafnarfjordur
  Top Scorers      
    Vágner Love 11 2 10
    Ivica Olic 9   14
    Fabio Quagliarella 8 1 11
    Júnior Guimarães 6   6
    Martin Bernburg 6 2 5
    Diego Ribas da Cunha 6   8
    P. Luyindula 6 1 12
    Mario Gómez 6   10
    Luis Aguiar 6 1 12
    Hernán Rengifo 6   12
    Ilan 5   6
    Diogo 5   8
  Most Assists    
    Glen Johnson 2 4
    Armand Traoré 1 4
    Gianluca Zambrotta 1 6
    Campbell 1 7
    Marlon Harewood 1 7
    Craig Gardner 1 9
    Yuri Zhirkov 1 9
    Shaun Wright-Phillips 1 9
    Peter Pekarík 1 10
    Pablo Zabaleta 1 11
  Yellow cards          
    Ignacio Scocco 7 1 1 1 2
    Jamie O'Hara 5 2 1   6
    Marko Devic 5 2 1   9
    Pasquale 5 2 1   10
    Denis Behan 4 1 1   2
    Pablo Álvarez 4 1 1   2
    Yaniv Lavi 4 1   1 3
    A. Bertin 4 1   1 3
    Steve Sidwell 4 1 1   3
    Vladimír Leitner 4 1 1   6
    Evgeni Aldonin 4 1 1   7
    Ognjen Vukojevic 4 4     7